poniedziałek, 23 września 2019

Między Młotem a Kowadłem... - Zorg z bloga Letters from the Ostfront.

Dzień dobry!

Szanowne państwo-draństwo pozwoli, że przedstawię wam kolejny wywiad przeprowadzony w ramach cyklu Między Młotem, a Kowadłem!


Listę wszystkich opublikowanych do tej pory wywiadów znajdziecie na blogu DansE MacabrE.

Założeniem serii jest przeprowadzenie wywiadów z blogerami skupionymi wokół założonego przez FireAnta serwisu Wrota - polska sieć blogów bitewnych.


Bohaterem kolejnego odcinka jest Zorg, który od lutego 2016 roku prowadzi blog Letters from the Ostfront.


Kwestionariusz osobowy...

...osoby rozpytywanej.

Wywiad zaczniemy od szybkiego kwestionariusza osobowego:



Nim przejdziemy do wywiadu drodzy czytelnicy zechcą włączyć sobie wybrany przez Zorga teledysk.

Wywiad...

...czyli między młotem a kowadłem.

Czy pamiętasz swoje pierwsze spotkanie z grami bitewnymi? Jak zaczęła się Twoja przygoda z figurkami? W którym to było roku?
Zorg: Pamiętam, że pierwszy system bitewny to było Warzone: dynamiczna gra bitewna, w którą zacząłem grać będąc chyba w trzeciej klasie podstawówki więc to byłby rok 1994. :D Moją armią była Mishima.
Od kiedy prowadzisz bloga i co skłoniło cię do takiej aktywności w sieci?
Zorg: Swoją pierwszą stronę stworzyłem w gimnazjum jako zadany projekt na informatykę. Strona (Cytadela Zmierzchu) wisiała prawie nieodwiedzana wiele lat. W bloga przekształciłem ją we wrześniu 2011, publikować zacząłem jednak w lutym 2016 (dane za bloggerem). Zdaje się, że wtedy chodziło mi o polemikę z Blogiem sexysixes mojego kolegi z FoW Reksia.

Dlaczego zdecydowałeś się na taką platformę blogową i co uważasz za jej największą zaletę?
Zorg: Cóż była to po prostu forma najbardziej dostępna, wszyscy zakładali blogi i pisali na nich więc i ja chciałem tego spróbować.
Skąd pomysł na nazwę bloga i co ona oznacza?
Zorg: Chciałem coś co kojarzyć będzie się z II Wojną Światową i frontem wschodnim stąd Letters from the Ost Front - listy z frontu wschodniego. Ost Front to niemiecka nazwa oraz również tytuł starego podręcznika do Flames of War.

Jak często sprawdzasz licznik odwiedzin? Czy popularność bloga ma dla ciebie znaczenie, jeśli tak to jak promujesz swój blog w sieci?
Zorg: Tak, sprawdzam co jakiś czas czy ludzie czytają w ogóle te moje wypociny, to chyba jedyny sposób oceny czy to co piszę ma jakiś sens i kogoś interesuje bo czytający dość rzadko komentują (przynajmniej mojego bloga).
Jaki masz pomysł na bloga? To ma być swego rodzaju pamiętnik, w którym na bieżąco będziesz dokumentował swoją pracę czy planujesz regularne wpisy w określone dni tygodnia? Planujesz jakieś stałe cykle wpisów?
ZorgTraktuję go raczej jako strumień świadomości. Jestem na turnieju Armady - pyk relacja. Kupiłem figurki do Flames of War? No to cyk, robimy unboxing. Przeczytałem super książkę o II WŚ? Recenzja.

Śledzisz polską blogosferę? Aktywnie komentujesz prace innych twórców, czy ograniczasz się do biernego podglądania?
Zorg: Staram się czytać inne blogi, wspomniane już sexy sixes czy blog twhistoria, ale okresowo wejdę na Wrota i kliknę gdy zaciekawi mnie jakiś inny blog (malowanie, etc.). Gdy artykuł mi się spodoba staram się zawsze skomentować by twórca wiedział, że robi dobrą robotę.
Prowadzisz bloga od jakiegoś czasu, jak oceniasz poziom komentarzy publikowanych przez internautów? Czy zmieniało się to na przestrzeni czasuCzy jakiś komentarz szczególnie utkwił ci w pamięci?
Zorg: Z mojego bloga to chyba jeden kolega, który od dwóch lat pisze, że Armada mu się bardzo podoba i musi jej spróbować. Trzymam za niego kciuki ale chyba idzie to opornie ;).
Jak dużo czasu poświęcasz na hobby? Masz swój warsztat?
Zorg: Obecnie mniej niż kiedyś, mam półki zawalone figurkami do różnych systemów, czasem je oglądam albo oddaję stare projekty do malowania. Mam farbki, pędzle i washe ale zupełnie nie mam cierpliwości do malowania. Chciałbym, żeby figurki wyglądały jak w książkach a wychodzą... słabo. ;)

W twoim warsztacie dominują produkty jednej firmy, czy lubisz eksperymentować i wciąż szukasz nowych rozwiązań?
Zorg: Raczej Citadel i Vallejo. Ale ja naprawdę rzadko maluję. ;)
Jesteś bardziej modelarzem, kolekcjonerem czy graczem?
Zorg: Kolekcjonerem, graczem i gdzieś tam dalej modelarzem.


Skąd czerpiesz inspirację? Czy przygotowujesz sobie materiały poglądowe przed malowaniem lub modelowaniem? A może kierujesz się jedynie swoją wyobraźnią?
Zorg: Czasem coś zwróci moją uwagę (zdjęcie z neta albo z książki) i wtedy o taki wygląd proszę mojego Malarza (Patryk, Sgr, VooDoo, Bartek - to o was :D).
Jaką figurkę chciałbyś pomalować jeszcze raz?
Zorg: Na ETC 2014 brałem udział w konkursie speed paintingu i malowaniu w 45 minut Ogra jakiejś dziwnej firmy. Myślę, że tę figurkę mógłbym pomalować jeszcze raz. :)


Jakiej figurki nie chciałbyś pomalować ponownie?
Zorg: Ciężko malowało mi się Ellyrian Reavers do Warmastera, trwało to długo i okropnie bolały mnie plecy i szyja. 10mm to mały fun. :D
Ile modeli znajduje się w twojej kolekcji, wyprodukowała je jedna firma czy pochodzą z różnych źródeł? Czym kierujesz się podczas wyboru figurki? Produkty której firmy polecasz?
Zorg: Ojej, kilkaset. Mam figurki głównie Games Workshop i Battlefrontu, pewnie pojedyncze Kallistry czy Peter Pig Miniatures. Wygląd jest najważniejszy choć cena też nie jest bez znaczenia. Uwielbiam stare metale GW i figurki żywiczno-metalowe Battlefrontu.

Gdzie najczęściej kupujesz modele i akcesoria modelarskie? Masz swój ulubiony sklep internetowy lub portal aukcyjny?
Zorg: Kiedyś kupowałem głównie przez allegro. Teraz często kupuję w sklepach bolter.pl i Erpegie.
Jakie jest twoje ulubione uniwersum/system/okres historyczny?
Zorg: II Wojna Światowa albo Stary Świat (Warhammer) czy mroczne 40 tysiąclecie też są super. Lubię też światy Wiedźmina i Władcy Pierścieni.


Co jest dla Ciebie ważniejsze: modele, zasady czy uniwersum gry?
ZorgWszystkie 3 są ważne i muszą pozostawać w harmonii. Dobre figurki bez dobrych zasad gry są tylko modelami na półkę.
Figurka, którą najchętniej dodałbyś do swojej kolekcji, ale którą ciężko zdobyć?
Zorg: Wspomniany gigant z Forge World, bardzo chciałbym go kiedyś mieć. Pewnie jeszcze jakiś krążownik Chaosu do Battlefleet Gothic by mi się przydał.


W jaką grę chciałbyś zagrać ponownie, ale z różnych powodów nie możesz?
Zorg: Chętnie zagrałbym w 6. edycję Warhammera, wtedy na poważnie wszedłem w bitewniaki. Mam nawet figurki, nawet w okolicy (Inny Wymiar) grają w 6. edycję. Ale jakoś nie mogę się przełamać...
W jaką grę nie chciałbyś zagrać ponownie?
Zorg: Pierwsza edycja Warzone nie pozostawiła mi dobrych wspomnień, kiedyś graliśmy na urodzinach kolegi w 5 osób bitwę i jedna tura zajęła nam 3 godziny. Pamiętam jak się śmialiśmy z "dynamicznej gry bitewnej". ;)

Jak twoi najbliżsi reagują na hobby?
Zorg: Cóż rodzice raczej z przymrużeniem oka, czasem się zapytają jak mi poszło na turnieju, ale moim zdaniem uważają, że tracę czas i powinienem dorosnąć. Żona kiedyś była bardziej entuzjastyczna, że mam hobby. Teraz raczej nie jest zachwycona gdy kupuje kolejne figurki.
Uczestniczysz w wydarzeniach związanych z grami bitewnym? Turnieje, konwenty? Jeśli tak, to jakie wydarzenie polecasz/wspominasz najlepiej?
Zorg: Staram się jeździć na turnieje Armady i Flames of War, czasem sam je organizuje w okolicznych miejscówkach. Szczególnie ciepło wspominam Mistrzostwa Polski Flames of War 2015 w Poznaniu oraz turniej Regionals Armady w Innym Wymiarze w 2017 roku.
Jakie masz plany modelarskie na najbliższą przyszłość?
Zorg: Miałem pomalować dwa samochody zwiadowcze Luchs do armii RFN do systemu Team Yankee. Miesiąc temu posprayowałem je na zielono. I wciąż czekają aż pomaluję opony na czarno. :p

Gdzie widzisz siebie hobbystycznie za 5 lat?
Zorg: Trudne pytanie. Myślę, że może będę musiał to wszystko sprzedać w pierony gdzieś po drodze. Ale jeśli nie to pewnie podobnie jak teraz - troszku zbierania i troszku grania w wolnym czasie.
Gdybyś miał taką możliwość - jaką książkę lub film chciałbyś zobaczyć w wydaniu figurkowym?
Zorg: Myślałem o tym ostatnio! Słyszeliście o książce Bolo! ? To historia wielkich, świetnie uzbrojonych inteligentnych czołgów i walce ludzi z imperium psowatych obcych. Autorem jest David Weber a pomysłodawcą Keith Laumer. Książki są fajne, myślę, że dobry system bitewny w tych klimatach byłby extra.

Czy masz jeszcze jakieś hobby poza wargamingiem? Jeśli tak to jakie?
Zorg: Lubię czytać fantastykę oraz chodzić po polskich górach (głównie Beskidy, czasem Tatry).
Gdybyś mógł zadać pytanie bohaterowi następnego wywiadu, to o co byś zapytał?
Zorg: Czy czujesz, że czytelnicy doceniają twój wysiłek w pisanie bloga.

I który z wyWrotowców powinien być bohaterem następnego wywiadu?
ZorgNie wiem czy jest we Wrotach ale chętnie bym przeczytał historię Tomka Woźniaka.
A może chcesz napisać jeszcze coś od siebie?
Zorg: Dzięki za stworzenie i prowadzenie Wrót, myślę, że scalacie i aktywizujecie środowisko. Dobra robota panowie.
Dziękujemy za wywiad. Życzymy Ci wielu kolejnych sukcesów, udanych projektów i wszystkiego tego czego potrzebujesz!

Zakończenie...

...czyli do następnego razu.

...a szanownemu państwu-draństwu dziękujemy za lekturę.

Jeśli podoba się Wam ten cykl dajcie znać w komentarzach oraz udostępnijcie wpis na portalach społecznościowych.

Ach, zapomniałbym! Który z wyWrotowców zgodnie z życzeniem szanownego państwa-draństwa miałby być bohaterem kolejnego wywiadu?

Będzie mi miło jeśli pozostawicie po sobie komentarz i udostępnicie ten post. Jeśli chcecie postawić mi kawę przycisk DONATE znajduje się poniżej.
I will be happy if you leave comments and share this post with friends. If you want to put me a coffee DONATE button is below.

 

Możecie także zostać Patronami DansE MacabrE i wesprzeć projekt za pośrednictwem strony patronite.pl.

A więcej o moim udziale na patronite.pl znajdziecie TUTAJ.
You can also become Patrons of DansE MacabrE and support the project through the patronite.pl website.

And more about my participation at patronite.pl can be found HERE.


Zachęcam także do POLUBIENIA gry Warheim FS na FB,
dołączenia do BLOGOSFERY oraz komentowania wpisów!
Zapraszam także na forum AZYLIUM, które skupia graczy
Mordheim i Warheim FS.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz