niedziela, 27 kwietnia 2014

Subiektywne podsumowanie tygodnia #62

Witam szanowne państwo-draństwo w 62 odcinku Subiektywnego Podsumowania Tygodnia

Zapraszam do lektury oraz udostępniania linków do podsumowania na swoich blogach oraz polubienia Wrót na FB!

Szanowne państwo-draństwo  pozwoli, że dzisiaj skorzystam z przywileju jaki pozostawiłem sobie nadając tytuł niniejszej serii wpisów. Dziś będzie subiektywnie ponieważ w #62 wydaniu podsumowania tygodnia na Wrotach zebrałem jedynie część wpisów opublikowanych na waszych blogach, tę część którą uznałem za najciekawszą.

Moja decyzja wynika po pierwsze ze stale rosnącej ilości blogów zrzeszonych wokół Wrót, a co za tym idzie coraz większej liczby publikowanych postów, których powoli nie sposób zebrać w jednym poście w ciągu godziny, a tyle właśnie czasu mogę poświęcić na pisanie podsumowania. Drugim powodem jest stosunkowo niewielka ilość odsłon niniejszej serii. O ile w przeszłości niektóre wpisy mogły poszczycić się liczbą odwiedzin oscylującą w okolicach tysiąca i więcej to obecnie większość postów z serii Subiektywne podsumowanie tygodnia wyświetlane jest nieco ponad dwieście razy. 

Wynika to z faktu, że szanowne państwo-draństwo w znakomitej większości nie udostępnia odnośników do podsumowania na swoich blogach, linkowanie na FB czy G+ też idzie raczej marnie.

Stąd widoczne poniżej zmiany.

Nowe blogi:

Galeria:

 • Dziś w galerii dwa wpisy poświęcone modelom w skali 28 mm oraz jedna makieta. 
  • Pierwszy odnośnik to kategoria fantasy i zdjęcia figurki Belegara Ironhammera produkcji Games Workshop. Model dedykowany do gry Warhammer Fantasy Battle został pomalowany przez Herkubę z Raspberry Imagination.
  • Z kolei w kategorii modeli historycznych moim zdaniem na uwagę zasługują modele Piechoty Kontynentalnej z Wargames Factory, które zostały pomalowane przez Telamona z Vae victis 15mm.
  • Natomiast trzmielofigsy na blogu Kroniki Czarnego Księżyca zamieścił zdjęcia makiety Wiatraka, który będzie częścią postapokaliptycznej bazy.
 • I na koniec polecam galerię zdjęć z konwentu Salute 2014, które zostały opublikowane przez Ciszę na blogu Z pola walki.

Projekty:

Poradniki:

 • Badjaq na łamach swojego bloga Brothers at War zamieścił poradnik w którym zaprezentował swój patent na wykonanie podstawki malarskiej.

Raporty bitewne:

 • Na łamach bloga Grot Orderly opublikowany został bogato ilustrowany zdjęciami raport bitewny z rozgrywki stoczonej pomiędzy Zielonoskórymi a siłami Chaosu w uniwersum WH 40k.

Recenzje:

 • Arbal na łamach Coloured Dust zrecenzował Małą Walizkę Transportową od HobbyZone.  

Felietony:

 • Na blogu quidamcorvus opublikowałem #162 wydanie Zebranych z tygodnia.

Ciekawostki:

 • I na koniec kilka zdjęć z rozpoczęcia sezonu 2014 przez Lafayette Rifle Cadets opublikowanych na blogu Kaliber 28 mm.

14 komentarzy:

 1. Tak jest! Post ląduje na moim FB! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czyli teraz trzeba się starać aby zostać wyróżnionym na blogu :). Poza tym nie dziwie Ci się, zbieranie informacji ze wszystkich blogów to kawał pracy i pochłaniacz czasu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że rezygnujesz z dotychczasowej formy podsumowania tygodnia, gdyż z pewnością Twój wysiłek (za który zresztą należy Ci się wielki szacunek), tworzy co najmniej 50% wartości Wrót. Dzięki podsumowaniom Wrota są czymś więcej niż zwykły blogroll. Myślę, że Twoje podsumowania są ważne, gdyż tworzą z nas pewną komunikującą się społeczność. Dają 'feedback', a także możliwość poczucia się docenionym oraz wyróżnionym, choćby przez zamieszczenie zdjęcia (co kilka razy mi się zdarzyło i nie ukrywam było miłe). Poza tym myślę, że nie bierzesz pod uwagę tego, że sporo osób czyta podsumowania z poziomu strony głównej - raczej nie tylko ja tak robię. Myślę, że idea ograniczenia podsumowania do wartościowego kontentu ma jak najbardziej sens, zarówno pod kątem oszczędności Twojego czasu, jak i ogromnego doświadczenia pozwalającego z łatwością oddzielać Ci wartościową treść od tej słabszej (i czasem nie na temat). Myślę, że jednak trochę zbyt mocno zredukowałeś podsumowanie i na pewno szkoda, że nie ma zdjęć.
  Co do naszej społeczności, to myślę że nie różni się ona od innych. Największą bolączką jest to, że owszem chętnie oglądamy i czytamy inne blogi, ale komentarza to już nie chce się napisać. Oczywiście, że najbardziej wartościowy jest komentarz merytoryczny, ale czasem zwykłe docenienie (choćby wysiłki włożonego w napisanie posta) lub przyjacielskie poklepanie po plecach ma naprawdę dużą wartość i daje kopa do dalszej blogowej działalności (swoją drogą zawsze dziwiłem się, że pod posumowaniami nie pojawiały się prawie wcale komentarze).
  Co do naszej społeczności, to nawet jakiś czas temu myślałem np., czy nie wyjść z ideą pt."Kodeks Wrotowicza" z punktami w stylu: wchodząc na wrota zostaw komentarz, dołączaj do obserwatorów nowych blogów, etc. Innym pomysłem było zamieszczenie interaktywnej mapki, na której można by zobaczyć, gdzie jesteśmy i czy w sąsiedztwie nie ma innego wrotowicza. Albo ciekawy pomysł ogólnopolskiego zlotu wrotowiczów, np przy okazji jakiegoś konwentu w dużym mieście (dobrym pomysłem może być krakowski w 100% bitewniakowy POLIGON w długi majowy weekend o ile oczywiście na stałe zaistnieje) z naszym "wrotowym" programem, noclegiem choćby w śpiworze i szeroko pojętą integracją.

  OdpowiedzUsuń
 4. Odnośnie piechoty kontynentalnej z VaeVictis - trudno pomalować produkt, który nie jest jeszcze dostępny;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Podpisuję się pod 3 postami powyżej ;) Odpada pierwszy ponieważ nie mam konta na FB (ukrywam się przed światem), ale za to "SPT" (Subiektywne Podsumowanie Tygodnia - dla tych co 'no abla' :) zawsze ląduję u mnie w G+.
  Fakt - zawsze zastanawiałem się jak Ty znajdujesz czas na te Podsumowania. Zawsze w weekend oczekuję Twojego wpisu - stało się to nawykiem !
  Pomysł odsiewu tych nie najlepszych postów uważam za dobry - i tak wszystko ląduje na blogrollu z prawej, a podsumowanie może być wyłuskaniem tych "naj". Ale tylko 3 galerie ? :( A może by tak zrobić podział na główne systemy (albo bardziej ogólnie sci-fi, fantasy, historyczne i inne) i dać do każdej po 3 "simply the best" ?
  Co do odsłon - też nigdy nie wchodzę w posta SPT - zawsze robię to z poziomu strony głównej co na pewno powoduje spadek odsłon samego posta, ale Wrota jako takie mają chyba stałą ilość odwiedzin, jeśli nie coraz większą ?
  Z sugestiami badjaq'a zgadzam się w 100%, zwłaszcza z mapką wrotowiczów.

  OdpowiedzUsuń
 6. Od siedmiu miesięcy piszę i maluję w nocy, kiedy córka śpi. Chyba, że mam służby na noc, to wtedy nie piszę i nie maluję ;)

  Docelowo planuję, żeby w każdej z kategorii pojawiały się maksimum trzy linki. Wydaje mi się, że to optymalna ilość. A jak wy uważacie?

  Wyjątek stanowić pewnie będzie Galeria. Tylko jak to podzielić, tak jak było do tej pory? Na skalę i kategorie (historyczne, sci-fi, fantasy)? Czy inaczej?

  Pomysł z mapą fajny.

  A i jak zauważyliście od dłuższego czasu nic nowego nie pojawia się w recenzjach i poradnikach. Może ktoś chciałby zająć się jedną z tych stron. Myślę, że FireAnt (o ile jeszcze tu zagląda :P ) może dodać kolejnego współautora.

  I przepraszam za zamieszanie z "Piechotą Kontynentalną". Niedoczytałem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Górna granica trzech linków jest jak najbardziej ok. W tym tygodniu jest po jednym i nie ma co ukrywać, że ubogo jest.

   Co do podziału w galerii to moim zdaniem w zupełności wystarczy podział wg skali. Zyskasz cenny czas, a każdy i tak sobie wyłowi to co go interesuje.

   Usuń
 7. Hm... szczerze? Do tej pory mogłem spokojnie zobaczyć, co ciekawego się dzieje w "branżowej" części polskiego netu na wrotach. Ale skoro teraz, żeby być na bieżąco z rzeczami, których QC akurat z jakichś powodów nie uzna za interesujące (a dla mnie są) - powinienem śledzić blogrolla, odwiedzanie Wrót przestaje być dla mnie wartościowe - po prostu lista rss w feedly mi się nieco wydłuży... Mniej zachodu (no, jednorazowo się nieco napracuję), a efekt lepszy (nic nie zginie).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy stale rosnącej ilości publikowanych postów pewien odsiew jest konieczny. Przynajmniej jeśli ja mam dalej pisać podsumowania, niestety wolnego czasu nie przybywa, a materiału do przejrzenie jest coraz więcej.

   Usuń
 8. Bardzo dobra inicjatywa z tym ograniczeniem. Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego, a tak będą tylko rodzynki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bler, ale to nie jest inicjatywa ograniczenia do rodzynków, tylko małej ilości czasu QC, która skutkuje koniecznością ograniczenia przeglądu jedynie do (w miarę) wartościowego (na tle reszty) kontentu, bo też nie czarujmy się - wartość "wrotowej" treści jest mocno zróżnicowana.

   Usuń
 9. Popieram zmniejszenie ilości publikowanych i wyłuskanych postów, bo zaczęło być tego ewidentnie za dużo. Muszą być jednak minimum 3 najlepsze posty w danej kategorii. W przeciwnym wypadku stanie się to nie subiektywnym podsumowaniem tygodnia, a "subiektywnie najlepszym postem tygodnia". Dodatkowo, odwiedzania galerii w Sieci Blogów ma sens tylko wówczas, gdy każdy będzie mógł tam znaleźć coś dla siebie - jeśli kogoś interesuje tylko fantasy (gorzej, jeśli tylko np. 1-2 armie), to może się zdarzyć, że w kilku następujących po sobie subiektywnych podsumowaniach nie znajdzie dla siebie nic ciekawego i przestanie je w ogóle odwiedzać.
  Zawsze bardzo mi się podobały Twoje podsumowania (mimo iż czasem mam wrażenie, że jestem w nich pomijany..) i podobnie, jak przedmówcy odwiedzam podsumowania z poziomu strony głównej.
  Proponuję zmobilizowanie członków Wrót nie tylko do wstawiania logo i linka do Wrót, ale również do umieszczania Wrót w blogrollu na swojej stronie.
  P.S. Nie chcę być niemiły, ale ilość np. G+ przy postach na Wrotach jest skandalicznie niska, biorąc pod uwagę ilość członków Wrót..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do G+ to weź pod uwagę, że raczej zdecydowana większość wrotowiczów z niego nie korzysta, tak samo jak nie ma hobbystycznego profilu na FB i często jest to świadomy wybór.
   Co do kształtu podsumowania, to wszystko zależy tak naprawdę od chęci i czasu QC. Ja wychodzę z założenia, że lepsze jakiekolwiek podsumowanie niż żadne. Ważne tylko by przekonać QC, żeby za bardzo go nie okroił, bo straci ono pop prostu sens. Oczywiście, że nie da się zadowolić wszystkich, ale jak widać na przykładzie Pietii, jeśli ktoś będzie oczekiwał pełnego przeglądu treści Wrót, to sobie poradzi w taki jak Pietia (bądź w inny) sposób. A co do samego przekonywania QC, że jednak warto podsumowanie robić, to myślę, że jesteśmy na dobrej drodze :).

   Usuń
  2. Pozostaje tylko trzymać kciuki by QC miał jak największą ilość wolnego czasu =)

   Usuń